Folklorní soubor písní a tanců

O nás

Folklorní soubor písní a tanců HANDRLÁK z.s. působí v Kunovicích, v srdci národopisného regionu Slovácko.

Zpracovává oblast moravského Dolňácka, Kopanic a Kyjovska. Ve své tvorbě se snaží nalézat a oživovat téměř zapomenuté písně, tance, zvyky a obyčeje svého regionu. Usiluje o osobité ztvárnění slováckého folkloru

Handrlák vznikl v roce 2001 z dětského folklorního souboru písní a tanců Handrláček, jehož počátky sahají do roku 1986, kdy ho založila Ludmila Habartová, která v roce 2007 tragicky zahynula. Zůstane trvale v našich srdcích a neustále na ni s úctou, láskou a vděčností vzpomínáme.

Jméno HANDRLÁK si vzal soubor do svého názvu podle osoby, která chodila po okolních vesnicích, kde sbírala od lidí staré hadry. Za výměnu jim dávala porcelánové hrníčky nebo talířky. Původně se této osobě říkalo „hadrář“, od kterého časem vzniklo slovo „handrlák“.

V krojích, které soubor využívá při vystoupeních, lze nalézt vyjádření bohatosti, až okázalosti, ale i skromnost a chudobu příslušných regionů. Tanečníky doprovází cimbálová muzika.

Soubor úspěšně reprezentuje svůj kraj i město jak ve své vlasti (Mezinárodní folklorní festivaly: Strážnice, Červený Kostelec, Liptál, Luhačovice, Dolní Lomná aj.), tak i v zahraničí. Písně a tance předvedl na mnoha mezinárodních folklorních festivalech v Polsku, Litvě, Rakousku, Slovensku, Maďarsku, Řecku, Německu, Turecku, Francii, Portugalsku, Ukrajině, Rusku, Albánii apod.

Od roku 2004 se folklorní soubor písní a tanců HANDRLÁK osamostatnil a stal se  HANDRLÁK z.s. V lednu roku 2016 se z občanského sdružení Handrlák stal zapsaný spolek.  

Handrlák z.s. je spolupořadatelem: „Školy verbuňku“ a „Školy lidového tance“, které se pravidelně konají v měsíci srpnu a v měsíci září jako součást „kunovských hodů“. Aktivně se také účastní dalších lidových tradic ve svém městě, jako je např. Fašank (masopust), Velikonoční jízda, Jízda králů, Hody, které se pořádají v Kunovicích v průběhu celého kulturního roku.

Činnost a provoz folklorního souboru písní a tanců HANDRLÁK z.s. finančně podporuje Město Kunovice, Nadace Synot a místní sponzoři.

Choreografové souboru: Jiří Lůčný, Miloš Plachý, Ludmila Habartová, Dominik Skucius 

Vedoucí taneční složky: Pavlína Hrdlíková 

Umělecký vedoucí souboru: Jiří Lůčný