Folklorní soubor písní a tanců
3.6.2014

Jízda králů v Kunovicích 16. – 18.5. 2014

Soubor Handrlák se letos opět aktivně zúčastnil Jízdy králů, která se v Kunovicích koná jednou za dva roky a je zapsána na seznamu UNESCO. Letos se konala již po desáté!

V pátečním programu náš soubor navštívil „Královské besedování u cimbálu se vzpomínáním na Fanka Jilíka“, kde zazpíval s mužským sborem náš vedoucí Jiří Lůčný, s ženským sborem Martina Kozelková a s družinou vystoupil Petr Oulehla.

Sobota pro nás začala ranním chystáním bufetů v hale, kam se kvůli nepříznivému počasí přesunul celý program. Odpoledne jsme se zúčastnili Formanské jízdy, k níž patřil také krátký průvod od kostela, kde byla mše svatá a zúčastnila se jí většina souborů. Průvod končil u Městského úřadu, kde nám byl přidělen pěkný vůz s ještě hezčími koňmi. Formanská jízda přilákala hojný počet diváků a my jako účastníci jsme si ji se zpěvem užili. Bohužel počasí dostatečně dlouho nevydrželo a v půlce se hustě rozpršelo. Nás to ale neodradilo, roztáhli jsme nad sebou vlňáky a zpívali dál. Po Formanské jízdě jsme nastoupili do bufetů, protože v hale začal pořad dětských folklorních souborů. Hala se postupem času plnila čím dál víc, protože hlavní večerní program „Na krála, matičko, na krála“ přilákal velkou spoustu lidí a my jsme v něm měli možnost zhlédnout perfektní vystoupení FS Kapušančan (SK) a FS Kunovjan.

V neděli šlo už od rána slyšet po Kunovicích klapot koňských kopyt a někteří naši členové se i s ostatními diváky shromáždili před domem krále, kde proběhlo jeho vyžádání a následně celá družina pokračovala k Městskému úřadu, kde jim paní starostka Mgr. Ivana Majíčková, MBA dala povolení ke konání jízdy a vybírání darů na krále. V družině jel mezi ministry náš člen Petr Oulehla a v humorných vyvolávkách jezdců byl několikrát zmíněn i Handrlák, ale na naši chvíli jsme si ještě museli počkat. Odpoledne se totiž na Panském dvoře konal závěrečný program „Královské kořeny“, kde jsme měli vystoupení s Kunovskými a Hluckými.

Odměnou za celý tento krásný, ale také velmi náročný víkend nám byl potlesk diváků, kterých se i přes aprílové počasí shromáždilo opravdu hodně.

Alžběta Omelková

 

10339493_743915115651486_7243029890324791374_o        DSC02122_kopie