Kunovice, Czech Republic
Folk ensemble of songs and dances

O nás

Folklorní soubor písní a tanců HANDRLÁK působí v Kunovicích, v srdci národopisného regionu Slovácko. Zpracovává oblast moravského Dolňácka, Kopanic a Kyjovska. Ve své tvorbě se snaží nalézat a oživovat téměř zapomenuté písně, tance, zvyky a obyčeje svého regionu. Usiluje o osobité ztvárnění slováckého folkloru

Handrlák vznikl v roce 2001 z dětského folklorního souboru písní a tanců Handrláček, jehož počátky sahají do roku 1986, kdy ho založila Ludmila Habartová, která v roce 2007 tragicky zahynula. Zůstane trvale v našich srdcích a neustále na ni s úctou, láskou a vděčností vzpomínáme.

Jméno HANDRLÁK si vzal soubor do svého názvu podle osoby, která chodila po okolních vesnicích, kde sbírala od lidí staré hadry. Za výměnu jim dávala porcelánové hrníčky nebo talířky. Původně se této osobě říkalo „hadrář“, od kterého časem vzniklo slovo „handrlák“.

V krojích, které soubor využívá při vystoupeních, lze nalézt vyjádření bohatosti, až okázalosti, ale i skromnost a chudobu příslušných regionů. Tanečníky doprovází cimbálová muzika.

Soubor úspěšně reprezentuje svůj kraj i město jak ve své vlasti (Mezinárodní folklorní festivaly: Strážnice, Červený Kostelec, Liptál, Luhačovice, Dolní Lomná aj.), tak i v zahraničí. Písně a tance předvedl na mnoha mezinárodních folklorních festivalech v Polsku, Litvě, Rakousku, Slovensku, Maďarsku, Řecku, Německu, Turecku, Francii, Portugalsku apod.

Od roku 2004 se folklorní soubor písní a tanců HANDRLÁK osamostatnil a stal se občanským sdružením HANDRLÁK.
Občanské sdružení HANDRLÁK je spolupořadatelem: „Školy lidového tance“ a „Semináře pro vedoucí souborů, které se pravidelně konají v měsíci září jako součást „kunovských hodů“. Aktivně se také účastní dalších lidových tradic ve svém městě, jako je např. Fašank (masopust), Velikonoční jízda, Jízda králů, které se pořádají v Kunovicích v průběhu celého kulturního roku.

Činnost a provoz folklorního souboru písní a tanců HANDRLÁK finančně podporuje Město Kunovice a místní sponzoři.

Choreografem souboru je pan Jiří Lůčný a pan Miloš Plachý. Velká část choreografií je také od paní Ludmily Habartové, zakladatelkysouboru Handrláček.

Vedoucím souboru je Jiří Lůčný.